Предстоящ мач:

Ботев - Арда

Ботев завърши сезона със загуба от Арда

Ботев (Пловдив) завърши сезон 2023/24 с домакинска загуба от Арда с 0:1. Мачът от 36-ия кръг на шампионата се игра на стадион „Христо Ботев“, а единственият гол в мача вкара Тонислав Йорданов през първото полувреме.

Двубоят ще се запомни най-вече като бенефиса за първия отбор на Лъчезар Балтанов. Капитанът на „канарчетата“ изигра своя последен мач за представителния тим и от следващия сезон ще бъде играещ помощник-треньор в дублиращия състав.

В пореден двубой Душан Керкез заложи на изключително млад състав, в който имаше и някои дебютанти. Ботев вече свърши своята работа през сезона, грабвайки Купата на България и осигурявайки си място в Европа догодина, което означаваше, че „канарчетата“ просто трябва да доиграят сезона в шампионата.

Само 3‘ след началото „жълто-черните“ създадоха първия голов шанс в мача. Мартин Секулич беше изведен сам срещу вратаря на Арда от Димитър Папазов. Хърватинът обаче не успя да преодолее Анатолий Господинов, а при добавката негов съотборник също не съумя да открие резултата.

Арда отвърна с удар от сериозна дистанция на Лъчезар Котев в 7‘. Топката обаче прелетя далеч от вратата на Стефан Смъркалев.

В 32‘ сценарият отново се повтори, като и този път изпълнението беше неточно.

Все пак натискът на Арда даде резултат в 37‘. Неразбирателство в защитата на Ботев позволи на Тонислав Йорданов да остане непокрит в наказателното поле и от малка дистанция той не сбърка, за да изведе Арда напред в резултата.

Ботев отговори с удар на Секулич само минути по-късно, но изпълнението беше неточно.

През второто полувреме „канарчетата“ опитаха да вдигнат оборотите, но Арда показа добра игра в защита.

Най-паметният миг от втората част настъпи в 87‘, когато легендарният Лъчезар Балтанов беше изпратен на крака от всички по трибуните. Състезателите на терена и от двете скамейки пък организираха шпалир за излизащия от терена халф, който ще остане в историята като футболистът на Ботев с най-много спечелени отличия – две Купи на България и една Суперкупа на страната.

Крайното 1:0 за Арда пък се запази, с което Ботев завърши сезона с поражение.

В крайна сметка „канарчетата“ финишират 9-и с 45 т. от 36 мача. Сезонът ще остане в историята и със спечелената Купа на България – общо 4-та във витрината на тима. Благодарение на успеха за националната купа, Ботев се класира за Европа, като през другия сезон ще участва и в мача за Суперкупата на България.

СТАРТОВ СЪСТАВ НА БОТЕВ: 77. Стефан Смъркалев – 2. Костадин Татаров (88‘ – 15. Петър Иванов), 43. Мирослав Георгиев, 3. Емануел Джон, 42. Ивайло Видев, 18. Димитър Папазов – 44. Бисер Бонев, 30. Лъчезар Балтанов (88‘ – 45. Габриел Златанов), 28. Янис Карабельов (88‘ – 11. Йордан Айвазов) – 14. Фаустас Степонавичус (61‘ – 29. Иланда Кинтунту), 9. Мартин Секулич (71‘ – 46. Емил Найденов).

РЕЗЕРВИ: 84. Дениз Русев, 7. Константин Павлов, 17. Николай Минков, 25. Димитър Диклиев.