Ботев (Пловдив) е новият носител на Купата на България. „Канарчетата“ победиха Лудогорец с 3:2 в драматичния финал, игран на Националния стадион „Васил Левски“ в София.
Срещата се игра пред около 13 000 души по трибуните, от които над 10 000 бяха привърженици на Ботев (Пловдив). Феновете на „жълто-черните“ се погрижиха да създадат атмосфера, която приляга на двубой за трофея.
Окрилени и от тази невероятна публика, футболистите на Ботев откриха резултата след само 4‘ игра. „Канарчетата“ изпълниха късо корнер, Ивелин Попов Центира и на близката греда Антоан Конте прати топката с глава неспасяемо към вратата на Лудогорец за 1:0.
Радостта на момчетата на Душан Керкез обаче трая кратко. Само 4‘ след откриващия гол в мача Лудогорец изравни, след като Квадво Дуа се разписа за 1:1.
Последваха силни минути за българския шампион, като на няколко пъти защитниците и вратарят на „жълто-черните“ трябваше да се намесват решително.
Ботев дочака своя момент в самия край на първото полувреме. Изящен извеждащ пас на Джеймс Ето‘о намери Мартин Секулич сам срещу вратаря и нападателят не сбърка, за да се разпише за 2:1.
В 58‘ Ботев поведе и с два гола разлика. Мохамед Брахими отне топката в половината на „жълто-черните“ и напредна. Неговият прецизен пас намери Уме Емануел, който вкара за 3:1.
Лудогорец обаче отново намери сили да се върне в двубоя. В 71‘ появилият се от пейката Руан Крус реализира за 3:2.
Финалните минути на двубоя се превърнаха в истинска драма. Разградчани подложиха „канарчетата“ на сериозен натиск, като от своя страна момчетата на Душан Керкез пропуснаха добри положения на контраатака, с които можеха да ликвидират окончателно интригата в мача.
Върхът на цялата драма настъпи в продължението на двубоя. Съдията назначи 7‘ минимално добавено време, а в самия му край отсъди дузпа за нарушение на Конте срещу Диниш Алмейда. Така в 11‘ от добавеното време Руан Крус трябваше да изпълни дузпа за Лудогорец, като изстрелът на нападателя прелетя над вратата на Хидайет Ханкич. Веднага след това прозвуча и финалният съдийски сигнал, който ознаменува Купата за Ботев.
Така „канарчетата“ добавиха 4-та национална купа към витрината си и първа от 2017 г. насам, когато отново победиха Лудогорец във финала. Душан Керкез пък стана първият чуждестранен треньор, който вдига трофея с Ботев (Пловдив). Това е и втори значим успех за тима в ерата на Антон Зингаревич след третото място само преди два сезона.
Ботев ще се завърне и на европейската сцена, като успехът за Купата на България означава, че през следващия сезон тимът ще се включи в I квалификационен кръг на Лига Европа.