Предстоящ мач:

Ботев - Арда

Историческа победа за Ботев срещу ЦСКА за Купата на България

Ботев (Пловдив) победи ЦСКА с 1:0 в първия полуфинал между двата отбора за Купата на България. Единственото попадение в срещата реализира Уме Емануел в началото на второто полувреме, а и двата тима довършиха мача с човек по-малко след червени картони за Ивелин Попов и Браян Кордоба.

Близо 2000 души подкрепиха Ботев от гостуващия сектор, за да могат „канарчетата“ да се чувстват като домакини в столицата. Успехът се превърна в исторически за „жълто-черните“, за които това е първа победа над ЦСКА в София от 1985 г. насам.

Под проливния дъжд на Националния стадион „Васил Левски“ двата отбора започнаха мача предпазливо. Първата по-сериозна опасност беше пред вратата на Ботев, като в 15‘ удар на Данило Асприля срещна гредата на вратата на Хидайет Ханкич.

За „канарчетата“ първият удар към съперниковата врата беше дело на Дилан Мертенс. В 28‘ той стреля неточно минута Густаво Бусато.

До почивката ЦСКА успя да създаде още една опасност. В 32‘ грешка при изнасянето на „жълто-черните“ позволи на домакините да откраднат топката и да завършат атаката си с нов неточен удар.

Само секунди след началото на второто полувреме дойде мигът на Ботев. Уме Емануел беше изведен майсторски от Ивелин Попов зад гърба на отбраната на ЦСКА и сам срещу вратаря не сбърка. След няколко минути, в които голът беше проверен и от ВАР за засада, в крайна сметка попадението беше зачетено – 1:0 за Ботев.

Окрилени от откриването на резултата, момчетата на Душан Керкез бяха близо и до втори гол в 59‘. Мохамед Брахими обаче не успя да уцели топката след приканващо центриране в наказателното поле на Костас Балоянис.

В 63‘ страстите на стадион „Васил Левски“ взеха връх. Ивелин Попов беше фаулиран в центъра от защитника на ЦСКА Браян Кордоба, което предизвика гнева на капитана на Ботев. В крайна сметка и двамата бяха изгонени с директни червени картони.

До края на срещата Ботев защитаваше аванса си, като дълбоко в добавеното време ценна проява на Ханкич запази резултата непроменен и подпечата победата на пловдивчани с 1:0.

От историческа гледна точка това беше първи успех на Ботев над ЦСКА в София за Купата на България от сезон 1958/59 насам.

Реваншът между двата тима е на 1 май на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив.

СТАРТОВ СЪСТАВ НА БОТЕВ: 1. Хидайет Ханкич – 17. Николай Минков, 5. Йонас Тамм, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис – 15. Джеймс Ето’о, 6. Дилан Мартенс (79‘ – 9. Мартин Секулич), 20. Антонио Перера – 7. Мохамед Брахими (74‘ – 4. Ехидже Укаки) – 31. Уме Емануел (90‘ – 18. Димитър Папазов)

РЕЗЕРВИ: 32. Матвей Игонен, 79. Атанас Чернев, 16. Самуел Акере, 30. Лъчезар Балтанов, 28. Янис Карабельов, 40. Кристиан Нуачукву