Предстоящ мач:

Ботев - Арда

Ботев загуби от Славия в София с 1:3

Ботев (Пловдив) загуби гостуването на Славия от 34 кръг на първенството с 1:3. Единственият гол за „канарчетата“ вкара Мартин Секулич, за когото това беше втори пореден мач с попадение. Пловдивчани играха и цялото второ полувреме с човек повече, след като Георги Търтов беше изгонен в края на първите 45‘, но не успяха да наваксат изоставането.

Само 5 дни след триумфа за Купата на България, Ботев излезе на стадион „Александър Шаламанов“ с доста промени в стартовия състав. Край тъчлинията го нямаше и старши треньорът Душан Керкез, който беше наказан и пропусна двубоя, а вместо него тимът беше воден от Рафаел Ферейра. Сред отсъстващите играчи пък бяха Дилан Мертенс, Антоан Конте, Джеймс Ето‘о, Мохамед Брахими и трайно контузеният Георги Николов.

Срещата започна ударно за Славия, като „белите“ откриха след само 5‘ игра. Открадната топка в центъра завърши с добра контраатака за домакините. Тони Тасев се оказа на края ѝ и се разписа срещу бившия си клуб, за да открие резултата в Овча купел.

Само две минути по-късно Даниел Кайзер, който получи шанс под рамката на вратата в този мач, трябваше да се намесва на няколко пъти, за да предотврати ново попадение за Славия.

Все пак натискът на домакините даде резултат отново в 22‘. Късо изпълнен корнер намери Иван Минчев, който сложи топката на главата на Венцислав Керчев, а защитникът не сбърка и се разписа за 2:0.

Последва реакция от Ботев. „Канарчетата“ се събудиха в столицата и в 28‘ Кристиян Нвачукву спечели дузпа за пловдивчани. Зад бялата точка застана Мартин Секулич. Неговият удар срещна страничната греда, но с частица късмет и след рикошет в играч на Славия топката отново попадна в нападателя, който не сбърка и се разписа за 1:2.

5‘ преди края на първата част Славия остана и с човек по-малко. Лош шпагат на направилия дузпата Георги Търтов срещу Нвачукву даде основания на съдията да му покаже директен червен картон след консултация на терен с ВАР.

Останали с човек повече, футболистите на Ботев опитаха да вдигнат оборотите на старта на второто полувреме. Славия пък разчиташе на контраатаки и дебнеше за своите моменти. В 57‘ „белите“ реализираха нов гол, този път чрез Виктор Генев, но попадението беше отменено, заради засада.

Ботев получи добра възможност в 64‘, когато Секулич изведе добре появилия се от скамейката Уме Емануел, но тежкото първо докосване на крилото не му позволи да се окаже на добра стрелкова позиция.

Славия отвърна с изстрел от пряк свободен на влезлия от пейката Галин Иванов, който в последния мач между двата тима донесе победата на „белите“ в Пловдив с гол във вратата на Ботев. Ударът му този път обаче беше отразен от Кайзер.

Късметът се оказа на страната на домакините в 76‘. Мощен удар от далечна дистанция на Константинос Балоянис разтресе страничния стълб на вратата, пазена от Светослав Вуцов и преднината на Славия остана непокътната.

В 78‘ спорът в столичния квартал Овча купел до голяма степен приключи. Владимир Николов матира защитата на Ботев и след добър индивидуален рейд успя да се разпише за 3:1 в полза на Славия.

Във финалните минути още веднъж гредата лиши носителите на Купата на България от попадение и се оказа пръв помощник на вратаря на столичани.

В класирането Ботев заема 9-а позиция с 45 точки от 34 мача. В следващия кръг „канарчетата“ гостуват на ЦСКА 1948 в четвъртък (23 май) от 17:45 часа. В последния кръг за сезона Ботев приема Арда на 27 май на стадион „Христо Ботев“.

СТАРТОВ СЪСТАВ НА БОТЕВ: 22. Даниел Кайзер – 4. Ехидже Укаки, 42. Ивайло Видев, 79. Атанас Чернев (82‘ – 29. Иланда Кинтунту), 18. Димитър Папазов – 28. Янис Карабельов (82‘ – 3. Джон Емануел), 20. Антонио Перера, 30. Лъчезар Балтанов (55‘ – 38. Константинос Балоянис) – 14. Фаустас Степонавичус (55‘ – 31. Уме Емануел), 40. Кристиян Нвачукву, 9. Мартин Секулич;

РЕЗЕРВИ: 32. Матвей Игонен, 10. Ивелин Попов, 17. Николай Минков, 43. Мирослав Георгиев, 46. Емил Найденов