Ботев с класическа победа в 105-то градско дерби

Статията е публикувана на 24 Септември 2017, 19:18

3:0

Локомотив (Пд)
Статистика Минута по минута
Вижте всички снимки от статията

"Ботев" (Пловдив) срази с категоричното 3:0 градския си съперник "Локомотив" в мач от 10 -ия кръг на Първа лига. Дербито на Пловдив се игра за първи път в дългата си история пред празни трибуни, заради наказание, наложено на "жълто-черните" от БФС. Въпреки отсъствието на своите фенове, "канарчетата" показаха много настроение и тотално надиграха своя противник. Точни за носителите на националната Купа и Суперкупа реализираха Густаво Афонсо, Тодор Неделев от дузпа и Дуде Ндонгала.

От сметките за двубоя отпадна поваленият от вирус Фернандо Виана, като в негово отсъствие атаката на "Ботев" в ролята на фалшива деветка поведе сънародникът му Густаво. Той, заедно Ндонгала и Неделев по фланговете, както и вътрешните халфове Балтанов и Бризола предложиха много движение и разнообразни комбинации в атака, които разпиляха отбраната на "черно-белите".

Гръб на атакуващата петица даваше Меледже, а карето пред Чворович бе в обичайния си вид - Панов, Терзиев, Димов и Минев.

Двубоят започна динамично, а "жълто-черните" бързо овладяха ситуацията на терена. В 4-ата минута възпитаниците на Николай Киров организираха отлична атака, която завърши с падане на Густаво в наказателното поле и жълт картон на бразилеца за симулация.

В 8-ата минута "Локомотив" отговори с изстрел извън наказателното поле на Симеон Райков, след който топката премина в опасна близост до лявата греда.

"Канарчетата" не се смутиха и продължиха да налагат надмощие, а агресивните им и разнообразни действия доведоха до първо чисто положение в 10-ата минута. Тодор Неделев и Густаво Афонсо комбинираха пред пеналта, последва пас към пласираният на чиста позиция  Дуде Ндонгала, но Илко Пиргов парира удара на французина в близкия ъгъл.

Натискът на "Ботев" се усилваше с всяка изминала минута и в 13-ата това даде резултат. Тодор Неделев показа високата си класа в погледа върху играта и изведе блестящо Густаво Афонсо през центъра на "черно-бялата" защита. Бразилецът преодоля хладнокръвно Пиргов и с десния крак реализира първия си гол с жълто-черния екип в едва втория си мач за тима.

Гостите от кв. "Лаута" можеха да възстановят равенството пет минути по-късно. След изпълнение на корнер Пауло Серджо отклони топката пред Иван Чворович, но Йордан Минев изчисти от голлинията и парира единствения шанс за гостите "смърфовете" преди почивката.

"Ботев" продължи да играе много разнообразно и на високи обороти. В 21-ата минута Тодор Неделев стреля добре от фаул, но Илко Пиргов предвиди замисъла му и покри ъгъла навреме. Четири минути по-късно при бърза жълто-черна контра Дуде Ндонгала опъна прекрасен диагонален пас към Тодор Неделев, а осмицата стреля без забавяне от въздуха с десния крак покрай дясната греда.

Още в следващата атака носителите на Купата пропуснаха страхотен шанс да удвоят аванса си. Правещият каквото си иска с отбраната на "Локомотив" Тодор Неделев изведе с нов пас по учебник Лъчезар Балтанов сам срещу Пиргов, но вратарят отрази удара на капитана.

В заключителните петнайсетина минути темпото в играта падна чувствително и така двата отбора се оттеглиха на почивка при гол аванс за домакините.

След антракта картината терена не се промени особедо с изключение на това, че ситуациите пред вратата на Иван Чворович съвсем отсъстваха. "Ботев" продължи да диктува събитията на терена и бързо стигна до нов гол. Неделев центрира от корнер на втора греда, Илко Пиргов увисна, а Радослав Терзиев насочи с глава към опразнената врата, но топката спря в ръката на защитник. Дузпа, която Тодор Неделев превърна в гол за 2:0.

В 72-ата минута влезлият на смяна Стивън Петков пропусна да завърши с попадение може би най-красивата комбинация в мача, след като ударът му бе блокиран със сетни сили от защитник на "Локомотив".

Доминацията на "Ботев" обаче се увенча с класически аванс в 79-ата минута. Дуде Ндонгала също се разписа за първи път за новия си тим с далечен шут в долния ляв ъгъл за крайното 3:0.

Три минути преди попадението на Ндонгала от игра за втори жълт картон бе отстранен капитанът на гостите Ванчо Траянов.

БОТЕВ: 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 18. Радослав Терзиев, 70. Пламен Димов, 23. Йордан Минев (83' 24. Лазар Марин), 14- Меледже Омнибес, 17. Лъчезар Балтанов - капитан, 7. Фелипе Бризола, 8. Тодор Неделев (86' 10. Серкан Юсеин), 29. Дуде Ндонгала, 93. Густаво Афонсо (61' 20. Стивън Петков)